Co je potřeba k založení firmy?

Jaké administrativní kroky a rozhodnutí vás čekají při zakládání firmy? Představujeme přehledný seznam, který vás provede krok za krokem.

Proces založení firmy zahrnuje řadu klíčových rozhodnutí a administrativních kroků. Na spoustu začínajících podnikatelů je to až příliš starostí najednou, a tak se obracejí na nás, protože máme s celým procesem bohaté zkušenosti. Co vše je potřeba k založení firmy?

  1. Výběr typu společnosti
  2. Obchodní název firmy
  3. Sídlo společnosti
  4. Zakladatelská listina / Společenská smlouva
  5. Základní kapitál
  6. Výběr jednatele a orgánů společnosti
  7. Živnostenské oprávnění
  8. Registrace do obchodního rejstříku
  9. Registrace u finančního úřadu a dalších institucí

Výběr typu společnosti

Zvolte právní formu, která nejlépe odpovídá vašim potřebám. Naši klienti mívají nejčastěji zájem o založení s.r.o., a to kvůli menším nárokům na základní kapitál i jednodušší administrativě.

Obchodní název firmy

Název vznikající firmy nesmí být zapsaný v obchodním rejstříku. Pro účely obchodu a marketingu by měl být také snadno zapamatovatelný. Abyste předešli budoucím sporům, vyplatí se zkontrolovat nejen dostupnost názvu v rejstříku, ale také jeho potenciální ochranné známky.

Sídlo společnosti

Neboli oficiální adresa společnosti, která bude uvedena v obchodním rejstříku. Pro tyto účely můžete zvolit vlastní nemovitost či pronajatý prostor, nebo si od nás za zlomek ceny pronajmout virtuální sídlo.

Zakladatelská listina / Společenská smlouva

Následujícím krokem je příprava zakladatelské listiny (u jednoho společníka), nebo společenské smlouvy (u více společníků), která obsahuje všechny důležité informace o vznikající firmě. Aby byla smlouva či listina platná, musí být podepsána v přítomnosti notáře.

Základní kapitál

S podpisem dokumentů se pojí i složení základního kapitálu, a to nejčastěji na speciální účet založený pro vznikající společnost. Minimální výše základního kapitálu činí ze zákona 1 Kč na každého společníka, ale pro větší důvěryhodnost a finanční stabilitu se doporučují spíše vyšší částky.

Výběr jednatele a orgánů společnosti

Nesmírně důležitým krokem je výběr jednoho či více jednatelů společnosti. Ti totiž budou zapsáni v obchodním rejstříku jako oficiální zástupci firmy, kteří budou jednat jejím jménem a nést za ni právní odpovědnost. Jednatel musí splňovat určité podmínky, jako je plnoletost a trestní bezúhonnost.

Živnostenské oprávnění

Pro vznikající firmu bude třeba získat živnostenské oprávnění vztahující se na činnost, kterou budete jejím prostřednictvím vykonávat. Ať už spadá do kategorie volných, vázaných nebo koncesovaných živností, vždy musíte podat žádost na živnostenském úřadě. 

Registrace do obchodního rejstříku

Po splnění všech předchozích kroků je konečně čas na podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Jakmile bude schválen, vaše společnost se oficiálně zapíše do obchodního rejstříku, což jí dává právo zahájit podnikatelskou činnost.

Registrace u finančního úřadu a dalších institucí

To ale ještě není vše, co je k založení firmy potřeba. Společnost musíte také přihlásit k dani z příjmů právnických osob a v případě, že očekáváte obrat nad stanovený limit, nebo se rozhodnete být plátcem DPH, se musíte také registrovat k dani z přidané hodnoty. Jestliže hodláte někoho zaměstnávat, je nutné společnost registrovat i k sociálnímu a zdravotnímu pojištění za zaměstnance.

Chcete ušetřit čas a starosti? Nechte založení společnosti na nás! Zajistíme celý proces od A do Z a poskytneme vám i dodatkové služby, jako je založení a správa datové schránky a další administrativní služby.